ACR Group Sigorta'ya Hoşgeldiniz!
ACR Group SigortaACR Group SigortaACR Group Sigorta
0(544) 773 98 78
info@acrgroupsigorta.com
Bahçe Mah. İstiklal Cad. No:98/7 Akdeniz/Mersin
ACR Group SigortaACR Group SigortaACR Group Sigorta

Sigortacılıkla İlgili Bilinmesi Gereken 10 Terim

İnsanların tüm varlıklarını ve yaşamları belirsiz risklerle doludur. Bütün bu risklerin, belirsizliklerin önüne geçebilmek mümkün olmasa da sigorta yaptırarak önlem alabilmek mümkün.

Sigorta, aniden gelişen olumsuz durumlardan doğan zararları karşılar ve böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar. Kişi ve kurumlara karşı güvence olan sigorta, gelecekte atılacak adımları kolaylaştırır.

Kişilere, kurumlara, araç sahiplerine güvence veren sigortaya sahip olma süresince yapılacak işlemler bulunur. Bu işlemlerinin tamamlanması, sigortacılık faaliyetleri sürecinde ise pek çok kavram ve terimle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genel Sigortacılık Terimleri Neler?

Sigorta türleri arasından hangisini yaptıracak olursanız olun, genel sigorta terimleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız bilinçli bir tüketici olmanızı sağlayacaktır.
Peki genel olarak tüm sigorta çeşitlerinde karşınıza çıkabilecek terimler neler?

Sigortalı

Yaşamı, sahip olduğu varlıkları teminat altına alan kişidir.

Sigortacı

Sigortalı tarafından ödenen sigorta primi karşılığında, sigortalı ya da tazminattan yararlanacak kişiye, riskin gerçekleşmesi halinde hasarı karşılamayı üstlenecek kurumdur.

Sigorta Teminatı

Sigorta şirketinin sigortalıya riskin gerçekleşmesi halinde karşılamayı taahhüt ettiği güvencelerdir.

Sigorta Süresi

Sigorta poliçesinin yürürlükte kalacağı süredir. Bazı poliçelerde sigorta süresi sabit olmamakla birlikte maksimum ve minimum süreler vardır. Bazı poliçelerde ise sigorta sahibi ile sözleşme hazırlanırken belirlenmiş sigorta süreleri olabilmektedir.

Sigorta Poliçesi

Sigorta poliçesi, sigorta şirketi ve sigorta sahibi arasında imzalanan yasal ve yazılı belgedir. Yani bir sigortanın tarafları arasındaki bir çeşit sözleşmedir. Teminat şartları ve sigorta primi anlaşmaya vardıktan sonra, sigorta şirketi tarafından düzenlenmektedir.

Her iki tarafın sorumluluklarını gösteren bu belge üzerinde; prim ödenme zamanı, ödeme şekli, sigorta konusu, riskler ve teminatın süresi gibi bilgiler bulunmaktadır.

Sigorta Genel Şartları

Sigorta genel şartları, her sigorta türü için devletin yetkili kurumlarınca hazırlanan ve sigorta şirketlerinin belirlenmiş şartların dışına çıkamayacağı koşullardır.

Sigorta Özel Şartları

Sigorta şirketlerinin geliştirdikleri şartlardır. Sigorta özel şartları, genel şartların aksine hükümler içermeyen ve sigorta şirketlerinin geliştirdikleri koşullardan oluşur.

Sigorta Primi

Sigorta şirketlerinin vermiş olduğu teminatlara karşılık, sigortalı yahut sigorta ettiren tarafından ödenen maddi tutardır. Sigorta sözleşmelerinin en önemli unsurudur. Bütün şartlar uygun olsa dahi, primin ödenmemesi halinde sigortanın yürürlüğe girmesi engellenecektir.

Risk

Sigortacılık işlemlerinde sıkça kullanılan risk teriminin pek çok anlamı bulunmaktadır; belirsizlik, zarar neden olan olayların yaşanma ihtimali, sigorta konusu olan şeyler gibi. Asıl anlamı, sigorta teminatı altına alınan maddi-manevi varlıkların karşı karşıya kalabileceği tehlikelerdir.

Zeyilname

Poliçenin yürürlükte olduğu süresince meydana gelen değişiklikleri içeren ek bir sözleşmedir. Örneğin; sağlık poliçelerine aile bireylerinden birinin dahil edilmesi gibi değişikliklerin yanı sıra sigortalının talepte bulunabileceği düzeltmeler için de gerekli olan işlemlerdir.

Leave A Comment

Canlı Destek
Size nasıl yardımcı olabiliriz?